RENOWACJA KOŚCIOŁA POD WEZWANIEM ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA W DĘBOWCU
- Szczegóły
- Admin2
Tytuł Projektu: Renowacja kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu
Nr umowy: RPPK.04.04.00-18-0005/16-00
Nazwa beneficjenta: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu 38-220 Dębowiec 177
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020
Wartość Projektu: 2 009 856,89 zł
Dofinansowanie z UE: 910 141,29 zł
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Działanie: 4.4. Kultura
Perspektywa: 2014 - 2020
Celem głównym projektu jest odnowa zabytkowej substancji kościoła i jego otoczenia w celu zapewnienia ochrony i dostępu do unikalnych zasobów historycznych oraz zapewnienia dalszego pełnienia roli ośrodka kultu religijnego dla parafii. Poprzez udostępnienie kościoła jako obiektu turystycznego wzrośnie atrakcyjność turystyczna miejsca, co z kolei przełoży się na rozwój lokalnej bazy turystycznej. Cele oraz adaptacji obiektu do zaoferowania nowej formy działalności kulturalnej poprzez udostępnienie obiektu jako zabytku do zwiedzania w ramach ruchu turystycznego. Zakres prac w sposób całościowy, rozwiązuje problem braku niezbędnej i nowoczesnej infrastruktury. Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone przy zabytku przyczynią się do podkreślenia jego walorów oraz umożliwią dalsze przeznaczenie obiektu na cele nie tylko religijne, ale także kulturalne. Kościół będzie miejscem koncertów, występów różnych zespołów, wystaw, przedstawień. W kościele prezentowane będą ponadto przedstawienia przygotowane przez działająca przy parafii grupę teatralną. Zapotrzebowanie na takie działania kulturalne jest duże, o czym, może świadczyć frekwencja na dotychczasowych koncertach, gdy często brakowało nawet miejsc siedzących. Dodatkowo ważną kwestią jest fakt, że wszystkie przedsięwzięcia kulturalne odbywające się w kościele są nieodpłatne, co ma duże znaczenie dla mieszkańców. Teren parafii i kościoła oprócz funkcji typowo duszpasterskich pełni też ważną rolę w pracy ze społecznością gminy, także grupami wykluczonymi, jest miejscem organizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych, a także działalności organizacji pozarządowych.
Cel zostanie osiągnięty poprzez realizację następującego zakresu prac:
Zadanie 1. Budowa muru oporowego
Zadanie 2. Prace konserwatorskie, restauratorskie przy zabytkach ruchomych i nieruchomych
Zadanie 3. Renowacja Ołtarza Głównego
Zadanie 4. Wykonanie konserwacji polichromii ściennej
Dodatkowo w ramach realizacji projektu realizowana jest promocja
- Efekty realizacji projektu (produkty)
Liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem – 1 szt.
Liczba zabytków ruchomych objętych wsparciem – 6 szt.
- Efekty realizacji projektu (rezultaty)
Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne (CI 9) – 3000 odwiedziny/rok
KANCELARIA PARAFIALNA
- Szczegóły
- Admin2
KANCELARIA PARAFIALNA CZYNNA:
- WTOREK 1500 - 1700
- CZWARTEK 1500 - 1700
- PIĄTEK 1500 - 1700
- W SPRAWACH PILNYCH (NP. POGRZEB I NAMASZCZENIA) O KAŻDEJ PORZE.
EMAIL PARAFII: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Numer konta parafialnego:
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA, B.S. BIECZ oddział Dębowiec
Numer Rachunku: 82 8627 1024 2004 6012 9756 0001
Rachunek bankowy na wpłaty remontowe:
PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA, B.S. BIECZ oddział Dębowiec
Numer Rachunku: 55 8627 1024 2004 6012 9756 0002
MODLITWA ZA OJCZYZNĘ KS.PIOTRA SKARGI
- Szczegóły
- Admin2
Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi
Boże, Rządco i Panie narodów,
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać,
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej,
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna,
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Rys historyczny Parafii św. Bartłomieja w Dębowcu
- Szczegóły
- Administrator
Pierwszy zapis dotyczący istnienia kościoła i Parafii w Dębowcu należącej wówczas do diecezji krakowskiej pochodzi według Jana Długosza z roku 1328, przy okazji płacenia świętopietrza. Obecna świątynia jest już czwartą z kolei ponieważ poprzednie niszczyły pożary jakie miały miejsce: w 1474 r. przy najeździe wojsk węgierskich Macieja Korwina i w 1657 r. przy wkroczeniu armii Jerzego Rakoczego księcia Siedmiogrodu. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto po pożarze w 1824 r., a trwała ona do roku 1857.
Św. Bartłomiej Apostoł
- Szczegóły
- Administrator
Nowy Testament przekazuje nam właściwie samo tylko imię, które znajduje się na czterech listach kolegium apostolskiego (Mt 10, 3; Mk 3, 18; Łk 6, 14; oraz Dz 1, 13).
Przepisy porządkowe doyczące cmentarza i pochówku zmarłych
- Szczegóły
- Admin2
Przepisy porządkowe dotyczące cmentarza i pochówku zmarłych
§1
Na cmentarzu można zarezerwować miejsce pochówku po wniesieniu opłaty według stawek określonych w § 6.
§2
Wysokość opłat cmentarnych nie przekracza stawek stosowanych na cmentarzach komunalnych.
REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO W DĘBOWCU
- Szczegóły
- Admin2
Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do pochówku zmarłych.
§2
Cmentarz jest otwarty codziennie. Przebywanie w porze nocnej jest zabronione.
§3
Cmentarz jest własnością Parafii p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Dębowcu.
Powstanie Gwardii
- Szczegóły
- Administrator
Konfederacja, jaka powstała w Barze na Podolu w 1768 r. przeciwko zaborczej Rosji, była wielkim patriotycznym zrywem zdrowej części Narodu. Duchem jej stał się ojciec Marek Jandowicz karmelita, a współtwórcami Krasińscy: Adam biskup w Kamieniu Podolskim, Józef pisarz wielki koronny i jego syn Kazimierz oraz rodzina Pułaskich. Król Stanisław August Poniatowski omotany przez carycę Katarzynę i jej zauszników Repnina i Drewicza, przy pomocy żołdactwa rosyjskiego zdobywa Bar i Berdyczów, wywożąc ojca Marka w głąb Rosji.
II NIEDZIELA WIELKANOCNA 2025 R.
- Szczegóły
- Admin2
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Dzisiejsza, druga niedziela Wielkanocna, jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego, z tej racji zapraszamy do kościoła parafialnego na Koronkę do Bożego Miłosierdzia na godz. 1500.
W czwartek rozpoczynamy nabożeństwa majowe w kościele parafialnym o godz. 1730, w Łazach Dębowieckich o godz. 1630.
Kalendarz liturgiczny nam przypomina :
* w poniedziałek – uroczystość św. Wojciecha BM, – przeniesiona ze względu na Wielki Tydzień
* w piątek 2 maja – wsp. Św. Atanazego. W Polsce dzień flagi. Pamiętajmy o wywieszeniu biało - czerwonej.
* w sobotę 3 maja - Uroczystość NMP Królowej Polski - głównej patronki Polski. Msze święte w kościele parafialnym według niedzielnego porządku. Wójt Gminy Dębowiec serdecznie zaprasza Mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach 234 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczystość rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 900 w Kościele parafialnym, po której nastąpi złożenie kwiatów na płycie rynku pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Dębowcu. Zaraz po tym, w Centrum Kulturalno - Sportowym w Dębowcu odbędzie się część artystyczna.
* w Łazach Dębowieckich odpust. Uroczysta suma odpustowa o godz. 1100 .
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Spowiedź codziennie ½ przed mszą świętą. Spowiedź w Łazach w czwartek od godz. 1600. W Dębowcu spowiedź w piątek od godz. 1700.
W pierwszy piątek tj. 2 maja odwiedzimy chorych od godz. 830.
* na piątek, 2 maja br., Biskup Rzeszowski udzielił dla całej diecezji dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.
W sobotę 3 maja o godz. 1600 Msza święta w intencji druhów z OSP z parafii Debowiec. Serdecznie zapraszamy.
Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca, a więc zmiana tajemnic różańcowych, taca na Seminarium w Rzeszowie, miesięczna kwesta na prace w parafii.
Wszystkim życzymy błogosławionego tygodnia
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam!" A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: "Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: "Uweźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane". Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: "Widzieliśmy Pana!" Ale on rzekł do nich: "Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę". A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: "Pokój wam!" Następnie rzekł do Tomasza: "Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym". Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: "Pan mój i Bóg mój!" Powiedział mu Jezus: "Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli". I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego. (J 20,19-31)
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA 2025 R.
- Szczegóły
- Admin2
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Drodzy Parafianie i Goście! Niech Chrystus Zmartwychwstały obdarza Was obfitością swoich łask, niech wnosi nadzieję i radość, niech umacnia Was swoją obecnością przez Słowo i Ciało, byście byli wyraźnym znakiem Jego obecności we współczesnym świecie. Niech umacnia zwłaszcza dotkniętych cierpieniem, chorobą, wszelką ludzką krzywdą i zranionych grzechem. Wszystkim życzę Wesołego Alleluja!
Msze Święte W Niedzielę Zmartwychwstania w Dębowcu o godz. 600, 900, 1030 i 1200, w Łazach Dębowieckich o 900.
*Msze Święte w Poniedziałek Wielkanocny według porządku niedzielnego tzn. w Dębowcu o 730, 900, 1030 i 1200, w Łazach Dębowieckich o 730. Składka z tego dnia przeznaczona jest na Uczelnie Katolickie.
NIEDZIELA PALMOWA 2025 R.
- Szczegóły
- Admin2
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
NIEDZIELĄ PALMOWĄ ROZPOCZYNAMY WIELKI TYDZIEŃ, KTÓREGO CENTRUM BĘDZIE TRIDUUM PASCHALNE.
W celu przygotowania do świąt prosimy:
- Druhów z OSP z Dębowca, Zarzecza, Majscowej i Gwardię Dębowiecką zapraszamy do pełnienia honorowej straży przy Grobie Pańskim w Dębowcu, a Druhów z Łazów Dębowieckich do pełnienia straży przy Grobie Pańskim w Łazach Dębowieckich. Zapraszamy również do udziału w rezurekcji.
- Zbiórki ministrantów i lektorów w Wielki Czwartek i Piątek o godz. 1000, a w Wielką Sobotę o godz. 1300.
WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
- Msza Święta w Dębowcu i w Łazach D. o godz. 1800. Jest to dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.
- Po Mszy Świętej przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji, czyli Ciemnicy. Adoracja w tym dniu do godz. 2200.
WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ
- Przypominamy, że tym dniu obowiązuje post ścisły.
- O godz. 300 w imieniu Róż Różańcowych zapraszamy na Drogę Krzyżową do kościoła parafialnego.
- O godz. 1500 zapraszamy do kościoła parafialnego na Koronkę do Miłosierdzia Bożego /tego dnia rozpoczynamy nowennę przed Niedzielą Miłosier. Bożego.
- Nabożeństwo Drogi Krzyżowej będzie odprawiane o godz. 1715 / w Dębowcu i Łazach./ Rozpoczęcie w kościele, a następnie przejdziemy ulicami parafii -jeżeli będzie sprzyjająca pogoda. / Druhów z OSP prosimy o zabezpieczenie trasy.
– O godzinie 1800 Liturgia Wielkiego Piątku w Dębowcu i w Łazach Dębowieckich. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
- Adoracja przy Grobie Pańskim w Dębowcu i w Łazach Dębowieckich w piątek do godz. 2200.
WIELKA SOBOTA
- Rozpoczęcie adoracji w sobotę w Dębowcu o godz. 800. W Łazach od 845.
- 1500 - Dębowiec // Koronka do Mił. Bożego 2 dzień nowenny.
- Przed południem poświęcenie pokarmów, - harmonogram święcenia pokarmów znajduje się w informatorze i na str. internetowej parafii.
- W kościele parafialnym od godz. 1100 do 1300 co ½ godziny, a ponadto
- Osiedle przy szosie do Załęża (przy kapliczce) – godz. 900
- Przy domu Państwa Dąbrowskich 915
- Kopaniny I - 930
- Kopaniny II - 945
W Łazach Dębowieckich:
- W kaplicy godz. 900 – ks. Jan
1000 – ks. Leszek
1100 – ks. Jacek
W Majscowej :
- Przy remizie – godz. 900
- Przy domu na rozstaju – godz. 915
- Przy domu nr 72 – godz. 930
- Przy domu nr 168 – godz. 945
- Przy Domu Ludowym – godz. 1000
- Przy kapliczce MBS nr 153 – o godz. 1015
W Zarzeczu : /panów strażaków prosimy o podwiezienie księdza/
- Za mostem przy domu państwa Ziomber - godz. 930
- Przy domu państwa Czajków - godz. 945
- W Domu Ludowym - godz. 1000
- Pod Świerchowa przy krzyżu nr 19 - godz. 1015
- Przy kapliczce obok domu państwa Liana - godz. 1030
- Za górami koło mechanika nr domu 310 - godz. 1045
- W Domu Ludowym - godz. 1100
WIELKA SOBOTA – WIGILIA PASCHALNA
- Liturgia Wigilii Paschalnej w Łazach D. o godz. 1900, a w Dębowcu o godz. 2000. Rozpoczęcie na zewnątrz Kościoła obrzędem poświęcenia Ognia i Paschału. Prosimy o przyniesienie świec zabezpieczonych przed kapaniem parafiny na ławki i posadzkę. Po Liturgii Wigilii Paschalnej nie będzie już adoracji przy Grobie Pańskim, ponieważ rozpoczyna już Ona Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia sobotnia zakończy się Procesją Rezurekcyjną.
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
- Dębowiec - godz. 600 Procesja i Msza Święta.
- Msze Św. w Dębowcu będą o godz. 600, 900, 1030 i 1200;
- W Łazach Dębowieckie Msza Święta o godz. 900.
Informujemy, że kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie nieczynna. W sprawach ewentualnego pogrzebu proszę się kontaktować po mszy świętej lub telefonicznie.
Ubiegłej niedzieli w czasie miesięcznej kwesty zebrano łącznie 8770 PLN. Na konto remontowe w miesiącu marcu wpłynęło 1540 PLN. Za wszystkie złożone ofiary dziękujemy.
Strona 1 z 10